sunflower in october

یه چیز قشنگ!
چهارشنبه 23 مرداد 1398 | 07:18 ق.ظ

"امروز قشنگ شروع شد

این جمله ایه که از ساعت شیش صب تا الان داره تو ذهنم تکرار میشه.

من دیروز ساعت یک و نیم بعد از ظهر از خواب بیدار شدم (این حجم از گشادی در من قابل تحسینه) به خاطر همین فهمیدم که من شب نمیتونم راحت بخوابم و همینطورم شد،تا ساعت یک فقط داشتم تو جام وول میخوردم.

از اول تابستون آدمای مختلفیو میدیدم که تجربه هاشونو از تماشای طلوع آفتاب تعریف میکنن و حتی یکی از دوستای صمیمیم هم ماه پیش بهم گفت بیا ساعت شیش پاشیم طلوعو ببینیم بعدش بخوابیم!خب این ایده خنده دار بود و منم این حجم از تنبلی رو در خودم میبینم که وقتی میخوابم دیگه به بهونه ی تماشای طلوع از خوابم نمیگذرم و اینجوری شد که من اون شب طلوعو ندیدم!

اما دیشب به سرم زد که بیدار بمونم تا طلوعو ببینم،اما فکر کردم تنهایی که حال نمیده...میده؟؟

و اینطوری شد که طی یک حرکت ناگهانی به دوستم مسیج دادم (تاکید میکنم ساعت یک و نیم صبح) که هیییی بچ میای تا صبح بیدار بمونیمو طلوع خورشیدو ببینیم؟

از اونجایی که امروز از اولشم قرار بود "قشنگ"شروع بشه،اونم گفت که اتفاقا قصد داشته بیدار بمونه تا طلوعو ببینه.پس با هم بیدار موندیم.اولش هر کدوممون رفتیم واسه ی خودمون چرخیدیم.فک کنم تا ساعت چهار فقط داشتم تو یوتیوب چرت و پرت میدیدم(که چرت و پرت دیدنم باعث شد علاقه ام به کایلی جنر پودر شه بره هوا!).نا گفته نماند که اون لا به لا هم جدگیر میشدم آهنگ ملو میزاشتم و از پنجره بیرونو نگاه میکردم،بزار به این اشاره کنم که ما طبقه ی دوم تخت دو طبقه میخوابم و جلوی خونمون هم رودخونه اس با کلی درخت پس یه ویوی خفن داشتم برای اینکه خل و چل بازی در بیارم!بعدش هم که همون در و بر ساعت چهار دوستم مسیج داد که هنوز بیداری؟منم گفتم آره و نشستیم یکم گپ زدیم تا ساعت پنج و نیم که خسته شد و گف چشاش دارن میسوزن،گفت میره میخابه و بهم سپرد که هر وقت خورشید داشت طلوع میکرد عین خر بهش مسیح بدم اونم قول میده بیدار شه.منم بیکار نشستم و تغییر رنگ آسمونو نگاه کردم...آخ که چقد قشنگ بود!:")

بماند که خودمو چطوری پاره کردم تا درسا رو بیدار کنم...جدا از این...خیلی قشنگ بود!

آسمون رنگی بود،از سیاهه سیاهه سیاه یدفعه ای تبدیل شد به آبیه تیره،بعدش ارغوانی،بنفش،صورتی،یه چیزی بین سفید و آبی،بعدش آبیه کمرنگ،زرد،آبیه کمرنگ!

پرتو های نور از لای درختا دیده میشدن،سایه ها آروم آروم روی زمین تشکیل میشدن...صدای جیرجیرکا یواش یواش خاموش شد و خیابونی که انگار توی سکوت و خواب عمیقی فرو رفته بود، یک دفعه ای بیدار شد.

نور دوباره روی گلدون گلای آفتابگردونم افتاد و رنگ همه چیز دوباره برگشت.

آهان راستی خورشید،خورشیدم آروم آروم از لابه لای ساختمونا پیداش شد،هنوزم کامل دیده نمیشه اما نورش خیلی قشنگه!

میبینی اینا رو؟این هم از چیزایی بود که باعث شد تو خلوت خودم الکی لبخند بزنم،ذوق کنم و بخوام دوباره اتفاق بیوفته و من تماشاش کنم.

حتی یه مورد دیگه به لیست کارای قبل از مرگم اضافه کردم!

"درسا یه روز برای شب نشینی که اومد خونه ی من(ترجیحا بعد از 18 سالگی!)کل شبو بیدار بمونیم و خل و چل بازی در بیاریم،بعد ساعت چهار که شد از خونه بزنیم بیرون و عین این فیلما روی چمنا دراز بکشیم و آسمونو نگاه کنیم،تا وقتی که نور آفتاب صاف بیوفته توی چشممون و مجبور شیم برگردیم خونه ولو شیم"

شاید اون احساس ذوقی که من اون لحظه داشتمو نتونم راحت بنویسم،اما میتونم بگم که توی رنگای صورتی،بنفش،آبیه کمرنگ و زرد خلاصه شدن،اولین رنگ هایی که باهاشون روزمو شروع کردم!:)))

میدونی چیه...شایدم الکی دارم احساساتیش میکنم بیخوابی انقد به مغزم فشار اورده که اخرش انقد چرت و پرت گفتم درسا گف داره میره بخابه و منو هم به خواب دعوت کرد:)))

خنده دار این بود که وقتی داشتیم خداحافظی میکردیم تا بخوابیم،به هم گفتیم صبح بخیر!:))

طلوع آفتاب مثل بیدار شدن بود،انگار همه چیز و همه کس داشتن دوباره بیدار میشدن،کمی شادتر از ظهر،کمی امیدوار تر از شب.

داشتن بیدار میشدن تا باز هم ادامه بدن،تا پیاده روی و رزش کنن یا برن تره بار میوه بخرن!

و اون مردیم که با تیشرت ورزشیه آبی نفتی و کله ی کچل داشت ورزش میکرد هم لبخند زده بود

خانمی که سبدشو محکم چسبیده بود تا از دستش ول نشه و میوه ها روی زمین پخش و پلا نشن هم لبخند زده بود.

دختری که طبقه ی دوم  یه تخت دو طبقه نشسته بود و از پشت پنجره همه چیز رو نگاه میکرد هم لبخند زده بود.

"امروز قشنگ شروع شد"

 


   


sunflower in february
سه شنبه 22 مرداد 1398 | 03:48 ب.ظ


نتیجه تصویری برای ‪sunflowers in february‬‏


من چند وقت پیش یه کتابی خوندم به اسم "آفتابگردان در زمستان" (sunflower in february) که واقعا دیوونش شدم!کسایی که اینستامو دارن متوجه عمق فاجعه میشن!

این کتاب چیز خاصی نداشت...نه قلم نویسنده اش فوق العاده بود و نه کاراکتراش پرستیدنی بودن!یه کتاب عادی بود،با کاراکترای عادی که یه نویسنده ی عادی نوشته بودتش.

بزار داستانشو برات بگم...لی لی،یه دختر پونزده ساله اس که طی یک تصادف میمیره،روح لیلی فردا صبحش بیدار میشه و جنازه ی خودشو درب و داغون پیدا میکنه.روح لیلی چند ماه همینطوری توی برزخ گیر میکنه و لی لی به ناچار نابود شدن خانواده اش رو میبینه،توی مراسم خاکسپاریش حضور داشته  همه چیز رو میدیده.میدید که چطوری برادر دوقلوش به سمت مواد و خطر نزدیک میشد و میدید چطوری مادرش خودشو سرزنش میکرد و...همه چیو!لیلی حاضر بود همه چیزشو فدا کنه تا بتونه دوباره طعم سیب زمینی سرخ کرده رو بچشه یا لغزش قطرات آب روی پوستشو احساس کنه یا حتی یکبار دیگه بتونه خانوادش و دوستاش رو بغل کنه،اما خب...اون همین الانشم چیزی برای فدا کردن نداشت!تا اینکه یه شب روح برادرش از بدنش میاد بیرون و طی اتفاقاتی،برادرش تصمیم میگیره چند روز اضافه تر به لی لی بده...و اینجوری میشه که لیلی وارد جسم برادرش میشه و یک زندگی دیگه رو شروع میکنه.تصمیم میگیره کارایی رو کنه که همیشه میخواست قبل از مرگش انجام بده(توی این راه پدر و مادرش هم میفهمن و کمکش میکنن)،لیلی یه نامه نوشت برای تمام کسایی که دوسشون داشت،برادرشو نجات داد ولی البته که روح لیلی اینجوری آزاد نمیشد،به طرز اتفاقی لیلی قاتل خودشو میشناخت ولی به دلایلی(نگم که اسپویل نشه!)لوش نداده بود،نقشه ای کشید و قاتلش خودشو معرفی کرد و البته...لیلی بخشیدش!.و بعد...لیلی رفت!و زندگی بقیه ادامه داشت.

 

من کسی نیستم که این سبک کتابا رو بخونم،اولش که دوستم داستانشو تعریف کرد با خودم گفتم وح چه مسخره و تخیلی!اما این خیلی فاکی بود...نمیدونم چطوری بگم چقدر دوسش دارم!

میدونی چرا؟چون این کتاب یه حقیقت لعنتی توی خودش داره...مرگ!

این کتاب و اتفاقاتی که درش افتاد یه تلنگر بود برام،که پاشم و زندگی کنم...چون من نمیدونم کی قراره بمیرم و من میخوام وقتی بمیرم،که تمام کارامو انجام داده باشم.

این یه تلنگر بود برام،که پاشم و برم شیر آبو باز کنم تا سردیشو روی پوستم احساس کنم...تا برم و دست کسایی که دوست دارمو لمس کنم

برام یه تلنگر بود تا برای آدمای مهم زندگیم نامه بنویسم،تا یه لیست درست کنم به اسم "کارایی که قبل از مرگم میخوام انجام بدم"

و برام تلنگری بود تا از جام بلند شم!

شاید هیچوقت این کتابو نخونی،به خاطر همین من الان بهت نتیجه ای که از کتاب گرفتمو بهت میگم.

این لیستو درست کن،تلاش کن تا انجامش بدی.

نا امیدی رو فعلا بزار کنار چون وقتی که موقع رفتنش شد وقت کافی برای نا امیدی داری...طوری زندگی کن که وقتی داشتی میرفتی نا امید نباشی.

ببین،ما نمیدونیم دقیقا اونور مرگ چیه..شاید بهشت و جهنمه شاید زندگی بعدیه...و شایدم هیچی نیست!

به هر حال من یکی که چیزی از زندگی قبلیم یادم نمیاد و مطمئنم توی بهشت یا جهنم قرار نیست احساس"اینجا بودن" رو داشته باشم پس بزار بچسبیم به همین الان...ها؟

بیا تا دیر نشده بقیه رو ببخشیم،اونایی که دوست داریمو بغل کنیم و نامه هامونو بنویسم.نقاشیامونو بکشیم و متنامونو بنویسم،بیا هر غلطی که میخوایمو سریع تر بکنیم چون این زمان لعنتی بعضی وقتا خیلی سریع میگذره!

درسته که یه کارایی که نمیشه تا بعد سن قانونی انجام داد،فقط بیا امیدوار باشیم که اونقدر زنده باشیم که بتونیم اون کارا رو کنیم!

این پست انرژی منفی نیست،فقط حقیقت اینه که همه یه روزی میریم و باید باهاش کنار بیایم!

فقط میخوام بگم بیا حالا که همه هستیم،این این "بودن" لذت ببریم.

اصلا بیا یه کاری کنیم...میدونی که من آدم جوگیریم...من بعد از خوندن چند تا کتاب،یه کاریو شروع کردم که کتاب بهم گفت که منم بهت میگم،تو هم انجامش بده

اگر دفتر خاطرات داری میتونی اون تو انجامش بدی اگرم نه،یه جایی رو پیدا کن دیگه من نمیدونم

"آیا امروز روز خوبی برای مردنه؟"

این جمله رو به عنوان تیتر بالای صفحه با قرمز بنویس.هر روز به این صفحه نگاه کن و قبل از اینکه جوابتو برای این سوال بنویسی،فکر کن.به این فکر کن که چقدر از کارات رو انجام دادی،به این فکر کن که چقدر کار انجام نشده داری...چقدر حرف نزده داری و چقدر کلمه درونت داری که هنوز روی کاغذ نیاوردیشون.

به آرزو هات فکر کن،به آدمای مهم توی زندگیت فکر کن و به این فکر کن که اگه همین روز بری،چه احساسی بهشون دست میده.بعدش بنویس...بعدش بگو که امروز روز خوبی برای مردنه یا نه.

"چرا امروز روز خوبی برای مردن نیست"

صفحه ی بعدش اینو بنویس...لطفا ننویس "چرا امروز روی خوبی برای مردنه" چون...عجیبه!بیشتر وادارت میکنه به اینکه بخوای توی صفحه ی قبل بنویسی "اره"!.انی وی...جوابتو هم پایینش بنویس.بنویس چرا نمیخوای بمیری.هر روز این کارو تکرار کن...هر روز!

اگر داشتی وسوسه میشدی تا بنویسی "آره"،یه صفحه ی دیگه پیدا کن و دلایلی رو بنویس که میتونی بابتشون زنده بمونی،چیزایی رو بنویس که باید براشون زنده بمونی،به خودش وجود کسایی رو یاد آوری کن که میخوای کنارشون باشی...و ادامه بده.

و اینو یادت باشه...که همیشه کسایی هستن که حمایتت کنن و دوستت داشته باشن.هر چقدرم که احساس ناراحتی و تنهایی کنی...هر چقدرم که این روزهایی که ازشون میگذری بد باشن...یه روزی میرسه که همه چی درست میشه،یه روزی میرسه که تو خوشحال خواهی بود،یه روزی میاد که تنها نباشی!

فقط باید یکم صبر کنی...میتونی به خاطر من این کارو بکنی؟

کار بعدی که میگم انجام بدی رو قبلا هم گفتم،یه کاغذ بزرگ بردار و هر چی دوست داری روش بکش،هر چیز خوشگلی که تا حالا دیدی رو بکش یا بنویس.رنگ مورد علاقتو بهش بزن و حسابی جیگرش کن!کاری کن که وقتی نگاهش میکنی حس خوبی بهت دست بده.بعدش روش بزرگ بنویس"

"امروز خودتو نکش"

"امروز نرو"

"امروز بمون"

و هر چیزی که باعث میشه یادت بیوفته که یه روزی به همون نویسنده خل و چله ی وبِ آفتابگردون در اکتبر قول دادی که زنده بمونی و خوشحال باشی...قول دادی که ادامه بدی و به آرزو هات برسی و بچچچ من اهمیت نمیدم که منو میشناسی یا ازم بدت میاد یه روزی ازم تشکر میکنی که با روشای مسخرم زنده نگهت داشتم ختثقرهاترگثکسم

خب آرامش خودمونو حفظ میکنیم و ادامه میدیم.بعدش چیزی که ساختی رو بچسبون به دیوار اتاقت،به کمدت،به درت،یه جایی که هر روز ببینیش و بخونیش:)))

یه کار دیگه هم میتونی بکنی...لیست کارایی که میخوای قبل از رفتن انجام بدی.بنویسش،هر کاری که دوست داری انجام بدیو بنویس و به خودت قول بده همشونو انجام بدی...میخوای یکم از لیست من بخونی؟

 

-تتو بزنم

-تا ساعت چهار صب با دوستام توی جاده باشیم و خل و چل بازی در بیاریم

-تموم کردن لیست کتابایی که میخوام بخونم

-مستقل باشم

-کلوپ بزنم(این کلوپ یه جریانی داره که اگر خواستید بدونید ازم بپرسید منم بهتون میگم:))) )

-چاپ کردن کتاب خودم

-یه روز با لباس یه شخضیت کارتونی و کلی یادکنک هلیومی برم تو خیابون و به بچه ها بادکنک بدم

-با دوستام برم شمال!

-با دوچرخه مسافرت بریم

-با یکی از دوستام زندگی کنم

-بعد از 18 سالگیم با دوستام بریم شهر بازی!

-سقوط آزاد!

-دیوارای خونمو یا اتاقمو خود درست کنم

-جرعت حقیقت کثیف بازی کنم

-یه تاثیر مثبتی بزارم

-موهامو تا پایین کمرم بلند کنم و بعد تهشونو رنگ کنم،بعشدم خودم کوتاهشون کنم

-با دوستام جمع شیم دور هم و تا صب فیلم ترسناک ببینیم (زیر بتو با پاپکرن و پیتزا:") )

- با دوستام بریم کل تهرانو بگردیم و تهران که تموم شد میریم شهرای دیگه هم میبینیم

 

و خیلی کارای دیگه،کارای کوچیک و مسخره،مثل همین کارای خنده دار...باورت میشه همین چیزان که منو اینجا نگه داشتن؟تو هم از این لیستا داری؟اگه نداری درستش کن...باور کن به آدم امید برای زندگی میده!:)))

 

خب حالا من این همه حرف زدم،نوبت توعه.

بهم چند تا از کارای لیستتو بگو!

بهم دلایلی رو بده که میتونی بابتشون زنده باشی!

و بهم بگو...با وجود تمام این چیز ها...امروز روز خوبی برای مردنه؟


   


!
دوشنبه 21 مرداد 1398 | 08:26 ب.ظ
اگر بیشتر از این میتونستم کنار گذاشه بشم
دیگه حقیقتا با کیسه آشغال تفاوتی نداشتم!

   


خنده دار،مثل یه ماهی زنده بیرون تنگ!
پنجشنبه 17 مرداد 1398 | 01:23 ب.ظمیدونید چی برام خنده داره؟

بعضی از مردم،عوام،شعارهاشون،شعار های بیهوده و افکار پوسیدشون!

طوری که میشینن توی خونه و اعتراض میکنن،توی اینستا استوری و پست روشنفکرانه میزارن،بعد اخبار اعلام میکنه که فلان چیز گرون شد و سریع چادرشونو میندازن رو کلشون و میدون تا همون چیزو بخرن،و تمام فرهنگ سازیا و عقاید روشنفکرانشونو همونجا توی خونه ول میکنن.شعار شعار شعار.

آو البته،هر چند که من فقط یه نوجوونم که اوج دغدغه اش محو کردن موهای زائد از دست و پاشه،یه دختر نوجوون و چه به این حرفا،خنده داره که از این حرفا بزنم!

جامعه ی ما که مشکلی نداره،فقط متجاوزا و مریضای جنسی عین پشگل تو جامعه ریختن که اگه دخترا حجابشونو رعایت کنن اونم حل میشه.

دخترا امنیت ندارن،ولی مشکل ما نیست که،مشکل خودشونه...میخواستن مچ دست و پاشونو نندازن بیرون تا مردا تحریک نشن.

کلیشه های جنسیتی که خیلیا ازش مینالن،دیوانه ان اینایی که حرص این برابری رو میخورن؟همه میدونن که زن ضعیف تر از مرده و جایگاهش همون تو آشپزخونه اس،تموم شد دیگه واسه چی بحث میکنین.

ببینم نابغه های ایران کجان؟اها یادم رفت فرار مغز هارو...اشکال نداره تا وقتی کسایی تو ایران هستن که قرآن خوندن بلدن ما نابغه هامون احتیاجی نداریم.

وای نزارید از ال جی بی تی بگم براتون،این نوجوونا هم جو گرفتتشونا،این آدما مریضن طفلکیا باید براشون یه درمانی پیدا کنن،آخه خیلی چندش و کثیفه!

راستی شنیدی پسر همسایه با فلان دختره رفت و آمد میکنه؟با هم دیگه قدم میزدن،آبروی خانواده هاشونو توی محل بردن

دیروز داشتم با دوستام میخندیدم که یه خانمه گفت دخترم آروم بخند،دختر که نباید بلند بخنده.خب...راست میگه دیگه.

آهان راستی گفتم دوستم خیلی ناراحته،آخه میخواد بره هنرستان ولی باباش سرش داد زد گفت مگه احمقی؟هنرستان جای آدمای اصیلی مثل توعه؟برو تجربی دکتر شو که ما بهت افتخار کنیم.حق داره دیگه،آخه هنرستان جای بچه تنبلاس و افتخارم فقط توی دکتر و مهندس شدنه.

خواهر دوستم دیروز با گریه از مدرسه برکشت و گفت از مدرسه متفره،چون برده بودنش دفتر و تهدیدش کرده بودن که اخراجش میکنن اگر یک بار دیگه موهای بچه هارو باز کنه تا ببافه براشون.این قرتی بازیاس که فضای مدرسه رو آلوده میکنه

جامعه مون هنرمند کم داره میگن،چون کار درست اینه که توی مدرسه پشت هم امتحان از ریاضی و هندسه و فیزیک و شیمی بگیرن،زنگ هنرو هم الکی به بچه ها بیست بدن چون مهم نیست.

ما هیچوقت توی مدرسه یاد نگرفتیم به دین و اعتقاد دیگران احترام بزاریم و دین خودمونو انتخاب کنیم،چون احمقانه اس وقتی دین اسلام کامل ترین دینه ما بخوایم انتخاب دیگه ای داشته باشیم.

ما هیچوقت معلمی نداشتیم که بهمون یاد بده چطوری زندگی کنیم و خوشحال باشیم،چون باید یاد میگرفتیم چطوری نماز بخونیم و داستان زندگی اماما رو یاد میگرفتیم،وقتی برای کارای دیگه نداشتیم.

ما هیچوقت گروه موسیقی و رقص نداشتیم،چون حرامه،خوبه که ما با یاد گرفتن این که چی حرامه و چی حلال بزرگ شدیم.

ما هیچوقت کلاس شاهنامه خوانی یا ادبیات فارسی نداشتیم،اون مدارسیم که داشتن،جزو درس های مهم حسابشون نمیکردن،چون یاد گرفتن کلمه های عربی مهم تره.

ما هیچوقت روز کوروش کبیرو جشن نگرفتیم،چون اون موقع بودجه مدرسه واسه جشن های بیست و دو بهمن یا محرم الکی حروم میشد.

به ما نگفتن کدوم آثار شکسپیرو بخونیم یا زنگ کتابخونیمون پر از رنگ و داستان نبود،چون بهمون کتابای دینی میدادن تا از داستاناش یاد بگیریم چطوری زندگی کنیم.

خداروشکر انقد به فکرمون بودن که بهمون یاد بدن چطوری بدوزیم و شالو روسریمونو سفت نگه داریم،چون این کاریه که یه دختر باید بکنه.

مارو واسه ی ورزشکار شدن تشویق نکردن.چون این کارا پسرونس.مگه دختر به این چیزا فک میکنه؟

ما با پسرا همکلاسی نبودیم چون اینجوری به آلوده شدن فضای جامعه عادت میکردیم،پسر جداست دخترم جداس.

ما توی مدرسه از تمام تاریخ تمدن بزرگ کشورمون فقط فهمیدیم یه دورانی تمدن ایرانی اسلامی رواج پیدا کرده،آخه بقیه ی اتفاقی تاریخی مهم نیستن.

ما یاد نگرفتتیم که همدیگه رو دوست داشته باشیم و نژاد پرست نباشیم،چون از همون اولین روز مدرسه باید طوری داد میزدیم "مرگ بر شاه" و "مرگ بر آمریکا"تا تمام محله اینو بشنون.

کسی به ما حق آزادی بیانو نداد،چون تکلیف جامعه مشخصه و حرف ما دیگه اهمیتی نداره.اصلا جدا از اینا،مگه دخترا از این کارا میکنن؟

ما زیاد مفهوم آرامشو درک نمیکنیم،چون از روز اول دبستان باید استرس امتحانا رو میکشیدیم،درستش همینه که بچه ها مسئولیت پذیری رو یاد بگیرن.

ما بعضی وقتا زیاد نمیتونستیم بازی کنیم،چون مشقامون زیاد بود،اونا مهم تر از بازیمون بودن.

ما یاد نگرفتیم به حریم خصوصی دیگران احترام بزاریم،چون هر وقت دفتر خاطرات میبردیم مدرسه ازمون میگرفتن و تا تهشو میخوندن و بهمون نمیدادن.

ما خوشبختانه یاد گرفتیم که باربیا بیشتر به دردمون میخورن،که نباید جایی که کس دیگه ای هست لباساشو در بیاریم چون عیبه.

ما هر وقت تو خیابون راه میرفتیم یکی بهمون یه هشداری چیزی میداد،چون ما همه مسلمونیم و باید حواسم به همدیگه باشه که یوقتی خدایی نکرده گناهی نکنیم تا بریم جهنم یا خدا ازمون ناراحت شه.

تو مدرسه نباید در باره ی خدا سوال میرسیدیم و اگرنه از کلاس بیرونمون میکردن تا یاد بگیریم به خدا شک نکنیم و انسان های مومنی بار بیایم.

ما در مورد دین ها و کشور های دیگه توی دبستان یاد نگرفتیم چون اینجوری شاید به اونا گرایش پیدا میکردیم و گمراه میشدیم.

بهمون یاد ندادن چطوری احساساتمونو کنترل کنیم،چون حفظ کردن سوره ها مهم تر بود.

خداروشکر،من یکی که احساس نمیکنم تمام روزای دبستانم توی مدرسه ی مذهبی به باد رفته،چون الان بلدم چطوری سکوت کنم،چون این کاریه که دخترا باید انجام بدن.

وقتی به یه دختری تجاوز میشه،مشکل از دختره بودن حتما،مشکل از متجاوز نیست.

وقتی تجاوز صورت میگیره،خانواده ها بچه هاشونو وادار به سکوت میکنن چون اگه کسی بفهمه بهشون تجاوز شده آبروشون توی محل میره.

بهمون نگفتن زن و مرد برابرن،چون حقیقت اینه که زنا حدشون خیلی پایین تره و تنها ارزششون برای اینه که میتونن بچه دار شن.

ما الان میدونیم هر وقت یه راننده ی بد توی خیابون میبینیم،یکی با خودش یا بلند میگه که حتما زنه.آخه زن به درد رانندگی نمیخوره.

ما نویسنده ی آنچنانی نداریم،چون توش پول نیست،چون کتاب خوندن وقت تلف کردنه،چون باید از کسایی که بلندن قرآنو کامل بخونن حمایت کنیم نه از کسایی که برای ادبیات قدم بر میدارن.

پسری که استعداد بازیگری داشت نتونست به رویاش برسه چون پول نداشت.مردم چه انتظارایی دارنا!بدون پول میخوان همه چی داشته باشن.

دختر همکلاسیمم عاشق آواز خوندن بود اما معلم کار خوبی کرد که بهش یاد آوری کرد آواز خوندن زنا حرامه.

همونطور که گفتم،ما خوب یاد گرفتیم سکوت کنیم،در برابر بعضی خواسته هامون.چون نیازی نیست که همه ی مردم به خواسته هاشون برسن.

به ما القا نشد که بی اهمیتیم،ما خودمون اینو فهمیدیم وقتی پولی که میتونست برای مرم بی خانمان کشور خودمون سرپناه بشه و تبدیل به مدرسه و خیریه و بیمارستان و خیلی چیزای دیگه بشه،خرج فلسطین و سوریه شد.اشکالی نداره عوضش امنیت برامون فراهم شد!!!!

ما از همون اول که پرسیدیم بچه ها از کجا میان و بهمون جوابای مختلفی (به جز حقیقت)میدادن،فهمیدیم دروغ گفتن و پنهان کاری مشکلی نداره.

ما وقتی نتونستیم جلوی این همه اختلاص و دزدیو بگیریم،فهمیدیم به درد نخوریم که حقیقته.ما تا وقتی با درس خوندن پاره نشدیم به هیچ دردی نمیخوریم.

وقتی بقیه ی بچه های توی کشورای دیگه داشتن یاد میگرفتن چطوری به حقشون برسن و حق به حق دار میرسه،ما داشتیم خورده شدن حقمونو نگاه میکردیم و همونطور که گفتم،ما خوب یاد گرفتیم در برابر اینجور چیزا سکوت کنیم چون در حدی نیستیم که بخوایم اعتراض کنیم.

این حرفا،تمام این چیزایی تکراری که گفتم،خنده دارن.خنده دار،مثل یه ماهی زنده بیرون تنگ.خنده دار،مثل پرنده ی بدون بال.خنده دار،مثل زنی که وزنه میزنه و مردی که پرستار میشه!.

و میدونید چی خنده دار تره؟اینکه ما همه ی اینا رو میدونیم،معترضیم،اعصابمون از اینا بهم ریخته اما کاری نمیکنیم!هیچ کاری نمیکنیم میدونید چرا؟چون ما توی مدرسه یاد گرفتیم به خدا توکل کنیم،هیچ غلطی نکنیم و کون گشادمونو بلند نکنیم چون خدا بزرگه و اون خودش حلش میکنه!

ما هر چی از فرهنگ یاد گرفتیم،هر اعتقادی که داریمو خودمون ساختیم،چون مدرسه فقط نقش عظیمی به خفه کردن استعدادامون داشت و سرکوب کردن احساساتمون و مجبور کردنمون به اطاعت از اسلام.(این حرفو طرف به کسایی که میگم که مث من مدارس (خیلی خیلی خیلی فوق)مذهبی رفتن ولی الان اعتقادات اونا رو ندارن،یا اکثر اطلاعاتشونو خودشون جمع کردنو بلاح بلاح بلح)

از حرفام برداشت اشتباه نکنین،من قصدم توهین به هیچ کدوم از ادیان یا پیرو اونا نیست،فقط دارم میگم همه چی خوبه تا زمانی که حد تعادلش حفظ بشه.با ایمان بودن خوبه به شرطی که یه حد تعادلی داشته باشه،همون طور که ایمان نداشتن هم باید داشته باشه.من الان عصبانیم،به خاطر این مرزی که خیلی وقته وجود نداره،عصبانیم به خاطر تمام حد تعادل هایی که کسی رعایتشون نمیکنه،بی توجهی خیلی از انسانها به حد تعادل باعث شده که "ما"عصبانی باشیم.انکارش نکنید،سعی نکنید این حقیقتو پس بزنید.

من عصبانیم،چون وقتی از نوجوونا میپرسید کجا میخوان زندگی کنن،میگن ایران نه ایران نه!من عصبانیم،چون ما میتونستیم "خوشحالتر"بزرگ شیم.من عصبانیم چون پدرم این همه درس خوند که مهندسی بشه که پولشو گنده ها بخورن.من عصبانیم چون دکترای بیکار توی کشورمون پرن.من عصبانیم چون میوه و غذا نباید انقد گرون باشه و خانواده هایی که کمتر پول دارن گشنه تر هم باشن.من عصبانیم چون ما هنرمند نداریم.من عصبانیم چون تبعیض ها دارن تو کشورمون بیداد میکنن.من عصبانیم چون که "حق به حق دار میرسه" شعاریه که از بچگی کردن تو گوش من و واو کول اینجا رو نگاه کنید؟؟؟؟حق به حق دار نمیرسه!!!

و من عصبانیم،چون همه اینا رو میدونن!همه میدونن تک تک انسان های لعنتیه توی این جامعه اینا رو میدونن.هر جا میری همه صحبت از انقلاب دوباره میکنن،همه میگن زندگی سخت شده همه به این مسئولا و هیئت دولت لعنت میفرستن همه مینالن اما همش همینه!همه فقط حرف میزنن همه فقط ادعا میکنن چرا کسی نمیره توی صورت فاکیشون داد بزنه که پاشن و "واقعا" یه حرکتی بزنن؟میگن باید انقلاب شه،میگن انقلاب میشه اما نشد!از تظاهرات سال هشتاد هشت همه دارن میگن انقلاب میشه کوش پس؟؟؟ما داریم توی این کشور تلف میشیم استعدادا دارن حروم میشن راه های پیشرفت بسته شدن صدا ها خفه شدن هر روز بیشتر از روز قبل.باید انقلاب شه ولی تا وقتی همه نشستن کی میتونه انجامش بده؟هر کی از جاش بلند میشه میوفته زندان میدونید چرا؟چون تنهاس!حمایت مجازی فایده نداره بقیه هم باید بلند شن!

من عصبانیم،چون یه نوجوون پونزده ساله نباید انقدر عصبانی باشه.من عصبانیم چون این همه تجاوز و مریض جنسی غیر طبیعیه.من عصبانیم چون نوجوونا نباید انقد ناراحت و مضطرب باشن که دستاشون بلرزه و سیگار بکشن.من عصبانیم چون سیستم آموزشی داره به بچه ها ضربه میزنه،چون افکار پوسیده ای که من تعجب میکنم هنوز رواج دارن،دارن همه رو نابود میکنن.من عصبانیم چون نباید انقدر همه افسرده و زیر فشار باشن.من عصبانیم هنرمندا مجبورن به جای تقویت کردن استعدادشون به زور درس بخونن.من عصبانیم چون همه میدونن!چون همه-این-حقیقتای-لعنتیو-میدونن!

پس اگر ذره ای امید برای بهتر کردن شرایط هست،باید ازش استفاده کنیم.چون ما برای این به دنیا نیومدیم که تمام عمرمون عین ترسو ها بشینیم و تماشا کنیم!ما اینجاییم،برای یه دلیلی،تو داری اینو میخونی،برای یه دلیلی.این دلیل میتونه این باشه که "تو میتونی"،تو میتونی شرایطو تغییر بدی و تو میتونی تاثیر بزاری،چه کوچیک و چه بزرگ و من اینو باور دارم.پس خواهش میکنم هر سنی که هستی بلند شو و تلاشتو بکن،خسته نشو و طوری زندگی کن که آخرش نگی من هیچ کار مثبتی اینجا نکردم!.نیازی نیست از بزرگ شروع کنی،از بیان کردن حرف بهتر شروع کن از نوشتن شروع کن مهم نیست چیکار میکنی فقط انجامش بده!

منظورم صرفا این نیست که پاشو برو تو خیابون اعراض کن،تو با رواج کارای هنری هم میتونی تاثیر بزاری!با انجام کاری که توش اسعداد داری با صحبت کردن با مردم با پرسیدن سوالایی که به فکر بندازتشون با هر چی فقط یه کاری کن،خب؟چون تکرار میکنم،باور دارم همه به دنیا اومدن تا یه تاثیری بزارن،تا وظیقه ای رو انجام بدن و تو!میتونی انقدر قوی و شجاع باشی که الان این کارو بکنی؟

"چون ماهی زنده ای که بیرون از تنگ آب افتاده،دست و پا میزنه و داره برای نفس کشیدن تقلا میکنه ،خنده دار نیست،دردناکه!"